25 kwietnia, 2024

Sklep monopolowyPraktycznie w każdym mieście możemy znaleść sklepy monopolowe nastawione praktycznie tylko na sprzedaż papierosów i alkoholu lub innych napojów.
Czy taki biznes się opłaca ? To zalezy od wielu różnych kwestii – przede wszystkim od zapotrzebowania na dany towar w określonym regionie. Biedniejsze lokalizacje będą nastawione na zaupełnie inny produkt niż ludzi z sektora klasy średniej czy wyższej. Alkohol piją wszyscy i to nie ma żadnej dyskusji. Podstawą powinna być analiza otoczenia – czy nasi klienci to raczej ludzie młodzi pijący piwo, wódkę czy whisky lub inne droższe alkohole czy starsi ludzie którzy wolą tanie piwo lub wino.

Kolejną kwestią jest marża – na tańszych produktach oczywiście musi być ona jak najmniejsza aby nasze ceny były konkurencyjne. Droższe alkohole dają nam możliwość nałożenia nie większej marży. Jeśli ktoś kupuje whisky w małym sklepie monopolowym to znaczy że potrzebuje ją na teraz. Gdyby chciał kupić ją taniej – kupił by w dyskoncie. Pod kątem ceny bardzo ważny jest również nasz dostawca – możemy sami robić zakupy w hurtowniach, dbając o logistykę i inne z tym związane kwestie lub skorzystać z dużej hurtowni alkoholu z lokalnymi oddziałami jak np. Alkohole Eurocash. Duży dostawca może nam zaoferować lepsze ceny i szerszą gamę produktów. Często zajmie się również dostawą produktów do naszego magazynu sklepowego. Wybór musimy podjąć sami po przeanalizowaniu kosztów.

  Południowa część Złotych Gór