25 lipca, 2024

Udar mózgu to często występująca choroba, zwłaszcza u osób w dojrzałym wieku, choć nie tylko. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat.

Jeśli zastanawiamy się co to jest udar mózgu powinniśmy wiedzieć, że w tym przypadku chodzi o zalanie mózgu krwią albo przeciwnie – o jego niedotlenienie z powodu zatoru. Często mówi się, że udar może wystąpić, gdy na przykład przebywamy długo na słońcu. Dzieje się tak, ponieważ wysoka temperatura wraz z bardzo wysokim ciśnieniem powodują rozregulowanie krążenia krwi, zwłaszcza wtedy, gdy w żyłach lub tętnicy pojawił się zator, blokujący jej normalny obieg w organizmie. Jeśli chodzi o udar mózgu objawy mogą wystąpić także wówczas, gdy przechodziliśmy wcześniej choroby serca, mamy cukrzycę, palimy tytoń, nadużywamy alkoholu lub mamy sporą nadwagę. Dodatkowo warto wiedzieć, że występowaniu tego typu choroby sprzyjają podobne przypadki występujące już wcześniej w rodzinie.

Uwarunkowania genetyczne nie muszą jednak doprowadzić do powstania udaru jeśli będziemy prowadzić odpowiedni tryb życia. Dzięki temu, że będziemy stosować odpowiednią dietę, będziemy aktywni fizycznie, regularnie będziemy przebywać na świeżym powietrzu i unikać sytuacji stresujących, istnieją duże szanse, że nawet w podeszłym wieku choroba nas nie dopadnie. Z kolei jeśli już wystąpi, należy jak najszybciej zareagować. W przypadku udaru mózgu leczenie odbywa się przede wszystkim za pomocą lekarstw, ale nie bez znaczenia jest wspomniana dieta i aktywny tryb życia, o których wspomniano wyżej.

  Południowa część Złotych Gór