3 grudnia, 2023

Ból żołądka jest niezwykle powszechną dolegliwością, która w większości przypadków zależy od przejadania się lub przemijającej choroby. Choroby, którą można spokojnie leczyć za pomocą dostępnych bez recepty leków na niestrawność i kwas żołądkowy. Jeśli jednak objawy są bardzo nasilone lub problem często się powtarza, należy udać się do lekarza. Ten skieruje Nas na badania na żołądek z krwi. 

Badanie krwi na żołądek – kiedy wykonać?

Zaburzenia i choroby, które mogą powodować objawy, takie jak ociężałość, niestrawność, nadkwaśność i zgaga, które przemieszczają się w górę przełyku, czasami do gardła. A także skurcze żołądka, kłucie, tępy i ciągły lub ostry ból i kolka, nudności i/lub wymioty, utrata apetyt, obrzęk brzucha związany z odbijaniem się, bulgotanie żołądka i/lub turbulencje jelit i wzdęcia lub bardziej ogólny i niejasny dyskomfort żołądkowy. To bardzo liczne dolegliwości, które wraz z badaniem z krwi na żołądek dadzą pełny obraz historii pacjenta.

Ból żołądka jakie badania krwi zostaną skierowane?

Z tego powodu, gdy pojawiają się poważne, pozornie niemotywowane problemy żołądkowe lub objawy uporczywej niestrawności, których nigdy wcześniej nie występowały, wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem, aby nieco lepiej przeanalizować sytuację za pomocą badań krwi. Może on zlecić wykonanie takich jak: morfologia, próby wątrobowe, amylazę i lipazę, a także wiele innych.

Zestaw dostępnych badań, ewentualnie połączony ze specjalistyczną wizytą u gastroenterologa, pozwoli dokładnie scharakteryzować pochodzenie schorzeń, a tym samym również wskazać najwłaściwsze leczenie.

W większości przypadków powszechny doraźny lub nawracający ból żołądka nie jest spowodowany chorobą przewodu pokarmowego, ale czasami zbyt obfitymi lub niezdrowymi posiłkami. Doświadczane zaburzenia, nawet jeśli są irytujące, nie powinny niepokoić, ale prowadzić do zrewidowania ich nawyków żywieniowych i stylu życia.

  Dla kogo jest kajakarstwo górskie?