25 kwietnia, 2024

chondromalacjaSłysząc o różnych schorzeniach stawów, można usłyszeć o chorobie, która nazywa się chondromalacja. Czym ona jest? W dosłownym tłumaczeniu oznacza to “rozmiękanie chrząstki”. Ten problem polega na stopniowym niszczeniu tkanki chrzęstnej, która znajduje się w stawie kolanowym. Jakie są przyczyny tego problemu? Jest ich kilka. Niektórzy cierpią na ten problem, ponieważ ich rzepka jest umiejscowiona w nieprawidłowym miejscu. Jest to rzecz, na jaką nie mamy wpływu i jest genetyczna.

Inni mają problemy z mięśniami, które otaczają kolana i są one u nich zbyt słabe lub napinają się zbyt mocno. W tym przypadku pomóc mogą ćwiczenia zalecone przez lekarza. Chondromalacja może pojawiać się w wyniku płaskostopia, dlatego tak ważne jest wykonywanie ćwiczeń, które pomogą zwalczyć wadę. Płaskostopie jest badane już u dzieci w wieku przedszkolnym i nie można zaniedbywać rehabilitacji. Najczęściej jednak problem z chrząstką pojawia się po urazach, które wynikają na przykład z uprawiania sportów bez rozgrzewki. Szczególnie problematyczne są sporty, w których nacisk na rzepkę jest bardzo duży, są to między innymi bieganie oraz jazda na nartach.

Na szczęście z tą chorobą można sobie poradzić. Jeżeli problem nie jest jeszcze mocny, to wystarczy odpoczywać, oszczędzać kolana, czasami dla pewności zakładany jest gips na okres dwóch lub trzech tygodni. W bardziej zaawansowanych problemach potrzebna może być jednak pomoc chirurga, który przeprowadzi operację, która polega na wstawieniu stabilizatora rzepki. Na szczęście zabieg nie trwa długo, a okres powrotu do pełnej sprawności jest krótki.

  Jeśli planujemy wakacje nad jeziorem